مانگودی بی (Mongodb)

دیتا بیس مانگو دیبی

مانگو دی بی یک دیتابیس غیر SQL است که به صورت cross – platform  روی سیستم عامل های مختلف از جمله ویندوز، مکینتاش، لینوکس، و سولاری اجرا می شود و همچنین اغلب زبان های برنامه نویسی را پشتیبانی می کند.

مانگو دی بی برخلاف SQL داده ها را سند متنی ذخیره می کند. این برنامه از جستجو براساس فیلد، پرس و جوهای بازه ای و جستجوهای با عبارت منظم پشتیبانی می کند و می توان مستند های معرفی شده را با اضافه و یا حذف کردن یک فیلد تغییر داد.

مانگو دی بی کارایی بالا، دسترس پذیری، مقیاس پذیری، قابلیت تکرارهای سریع واشتراک پذیری خودکار را فراهم می کند.

در این نوع پایگاه داده جدول و رکورد وجود ندارد و از collection  و سند استفاده می شود. داده ها ساختار ثابت ندارند و هر دو سند می توانند ساختار کاملاً متفاوت داشته باشند، به این نوع ساختار BSON  می گویند که داده ها را به شکل JSON ذخیره می کنند و بدین ترتیب یکپارچه سازی داده ها را در برخی اقسام برنامه های کاربردی آسان تر و سریع تر می کند.

مانگو دی بی به دلیل ساختار NOSQL تنها ذخیره و جستجو می کند و در نتیجه سرعت دستیابی و ذخیره داده ها به شدت افزایش می یابد. حجم داده های قابل ذخیره در سیستم به دو صورت horizontal-scaling و vertical-scaling  افزایش می یابد.

در این برنامه می توانید master-slave replication ایجاد کنید. در حالت master قابلیت خواندن، نوشتن وجو دارد اما در حالت slave فقط قابلیت خواندن وجود دارد و در هر slave می تواند در شرایطی که نسخه master جاری خود با مشکل مواجه شد از یک نسخه master دیگر استفاده کند.

با استفاده از sharing در این برنامه داده های خود را بین چند سرور تقسیم کنید و به آنها دسترسی داشته باشید این کار باعث می شود شما بتوانید درخواست خود را به سرورهای دیگر بفرستید تا بهتر به آنها دسترسی پیدا کنند.

از مانگو دی بی می توان به عنوان یک سیستم فایل استفاده کرد و از مزایای توازن بار و انعکاس داده در چندین ماشین برای ذخیره فایل ها استفاده کرد. با استفاده از ویژگی Grid FS فایل های حجیم و باینری می تواند در ماشین های مختلف ذخیره و فراخوانی شود.

با استفاده از الگوریتم map reduce می توان پردازش دسته ای داده و تجمیعی را انجام داد از این ویژگی برای برآورده کردن ویژگی Group By در SQL استفاده می شود که شرکت گوگل از آن برای دسته بندی کردن کوئری های خود در موتور جستجوگرش استفاده می کند.

فرهاد نوجوان

یک دیدگاه برای “مانگودی بی (Mongodb)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

ال‌جی از ماسک صورت باتری‌دار مجهز به فن داخلی رونمایی کرد

س سپتامبر 1 , 2020
پوشیدن ماسک می‌تواند آزاردهنده باشد؛ چرا که افراد هنگام استفاده از آن احساس گرمای خفیف کرده و احتمالا نفس کشیدن برای آن‌ها تا حدودی دشوار خواهد شد. اما کمپانی ال‌جی تصور می‌کند که راه‌حل این مشکل را کشف نموده است.

سردبیر

جانی واتسون

ما عاشق وردپرس هستیم و برای گسترش وردپرس بین فارسی زبانان سراسر دنیا، از سال ۱۳۹۰، فعالیت خود را به‌طور جدی آغاز نمودیم و همواره برای افزایش یادگیری همزبان های عزیزمان در سراسر دنیا، برنامه های آموزشی و محصولات ویژه آماده می‌‌نماییم.

سردبیر

جانی واتسون

ما عاشق وردپرس هستیم و برای گسترش وردپرس بین فارسی زبانان سراسر دنیا، از سال ۱۳۹۰، فعالیت خود را به‌طور جدی آغاز نمودیم و همواره برای افزایش یادگیری همزبان های عزیزمان در سراسر دنیا، برنامه های آموزشی و محصولات ویژه آماده می‌‌نماییم.